Joomla

В Україні повертають абонплату на газ: як це буде працювати і скільки будемо платити

Газ абонплата

В Україні вже в цьому місяці можуть ввести абонентську плату на газ. Чинний тариф - 6,8 гривні за кубометр - розділять на дві складові. Окремо доведеться платити за сам газ і ще один тариф введуть на транспортування і розподіл (т.зв. абонплата). В результаті сам газ буде коштувати шість гривень за кубометр, однак, крім цього, кожен місяць незалежно від споживання доведеться платити фіксовану суму - від 20 до понад 100 гривень. Сайт "Сегодня" з'ясував, як нововведення може вплинути на українців.

Як будуть рахувати?
Введення абонентської плати на газ в Україні - питання вже вирішене. Окрема плата за транспортування і розподіл газу передбачена Законом "Про ринок газу", європейськими директивами, крім того, українська влада взяла на себе зобов'язання перед МВФ вже до кінця цього місяця впровадити абонентську плату на газ. Національна комісія з питань держрегулювання в сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКУ) вже провела кілька дискусій під керівництвом голови комісії Дмитра Вовка. Зараз чиновники обговорюють, як рахувати абонентську плату.
Чинний тариф на блакитне паливо - 6,8 гривні за кубометр. Шість гривень з цієї суми - вартість безпосередньо газу, а приблизно 80 копійок - витрати на транспортування і розподіл. "Газ - це ціна, і вона повинна бути вільною. Буде конкуренція, ринок. І ми як комісія до цих шести гривень відношення не маємо. Вартість газу становить в тарифі 87%. А ось ці 80 копійок, ці 13%, ми і встановлюємо ", - заявив на відритому засіданні Дмитро Вовк.

НКРЕКУ на даний момент прийшла до висновку, що нараховувати абонентську плату потрібно виходячи з потужності лічильника. Чим більше пропускна здатність, тим більше доведеться платити. Більшість українців встановили лічильник G4 (вони враховують 85% від усього обсягу споживання). Абонплата в столиці з таким лічильником, згідно із затвердженою в квітні методикою, складе 57,41 гривні. Тобто незалежно від того, спалили 100 кубометрів або ж взагалі не витрачали газ, щомісяця доведеться платити 57,41 гривні. Таке нововведення вигідне тим, хто витрачає багато газу.
Наприклад, за п'ять кубометрів газу в столиці зараз платять 34 гривні, після введення абонплати - 87 гривень. У той же час ті, хто спалює 10 кубів, зараз платять 680 гривень, а після введення абонплати будуть платити 657 грівен.Варто відзначити, що НКРЕКУ також може переглянути методику і нараховувати абонплату за замовленою потужністю. У такому випадку розмір абонплати буде відрізнятися. Так, в такому випадку розмір абонплати для українців, які користуються тільки газовими плитами, буде значно менше.

У комісії впевнені, що діюча система розрахунку тарифу - несправедлива. "У діючій системі ми змушені платити за обсяги, а не за потужність. Але система оплати за обсяги трохи збиткова", - вважає Дмитро Вовк. Чиновник упевнений: платити за утримання інфраструктури повинні і ті українці, які спалюють багато газу, і ті, хто взагалі не використовує «блакитне паливо», але не відмовляється від газопостачання.
"При введенні" абонплати "фактична вартість природного газу для споживачів не зміниться (якщо не зміняться вартість транспортування і ціни на газ як товар). Буде перерозподілена структура кінцевої ціни шляхом виділення вартості послуг транспортування та розподілу природного газу зі структури кінцевої ціни в окремий платіж" , - пояснюють в комісії.

Все залежить від лічильника
Є три типи газових лічильників за діапазоном експлуатаційних витрат: G4, G2,5, G1,6. Якщо в квартирі газ використовується тільки для приготування їжі (стоїть газова плита), досить лічильника G1,6. Якщо в будинку є плита і газова колонка - G2,5, якщо ж є газове опалення, потрібен лічильник G4. Чим могутніше лічильник, тим більше буде абонплата. Тому важливо, щоб, наприклад, в квартирі з однією газовою плитою не стояло лічильник G4, інакше доведеться переплачувати.
 
Як пояснили в НКРЕКУ, українці мають право вибирати і змінювати лічильник самостійно. Більш того, якщо виявиться, що лічильник знаходиться на балансі облгазу і при цьому його пропускна здатність вище, ніж необхідно, споживач має право вимагати замінити лічильник за рахунок постачальника. Нагадаємо, відповідно до Закону "Про комерційний облік природного газу" газові лічильники до 2018 року мають встановити всім споживачам. При цьому, як роз'яснили в Міністерстві соцполітики, українці мають право вимагати поставити лічильник в кожну квартиру, а не один на весь будинок.
Як будуть нараховувати абонплату українцям без лічильників, на даний момент в НКРЕКУ ще не вирішили. Є кілька варіантів: по лічильнику G2,5 (платити доведеться більше), або як за лічильником G1,6 (в такому випадку абонплата буде менше).
Нагадаємо, Нацкомісія прийняла рішення про введення абонентської плати на газ ще в квітні цього року. Рішення повинно було вступити в силу з першого травня, однак після критики з боку уряду і президента свою постанову комісія призупинила. На той момент субсидія абонентську плату не покривала, і якби її ввели в травні, українцям довелося б без знижки платити за транспортування і розподіл «блакитного палива».
Кабінет міністрів програму субсидій переглянув - на даний момент знижка покриває, в тому числі, і витрати на абонентську плату.


Додати коментар


Захисний код
Оновити